Biznes vs pandemia – jak sprostać aktualnej sytuacji?

15 marca, 2020

Napisane przez Przemysław Zieliński

Koronawirus sprawił, że ostatnie tygodnie są bardzo trudne dla przedsiębiorców. Oczywiście branża spożywcza i farmaceutyczna mają się świetnie. Chciałbym skupić się jednak na tych przedsiębiorcach, którzy w tej chwili mają problem ze swoim biznesem. 

To, co aktualnie się dzieje to poważny problem, który urósł do skali globalnej. Wiele firm zastanawia się, jak sprostać kryzysowi.

 

Podstawowa sprawa to unikanie paniki. Daj sobie i innym czas na przyzwyczajenie się do zaistniałej sytuacji. Życie musi się toczyć dalej. Warto spojrzeć na to z innej perspektywy. Jakie wnioski ludzie wyciągną z tej lekcji? Czy w ogóle wyciągną? Aktualny czas może przynieść nam ogrom nauki na przyszłość.

 

Bardzo dużo firm przyjmuje postawę obronną. Cięcie kosztów dotyczy najczęściej reklamy oraz marketingu i to jest jak najbardziej zrozumiałe. Kupujemy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, tak samo jest w biznesie – podejmujemy tylko najistotniejsze działania.

 

Jednak warto wiedzieć, że to dobry moment, aby zareklamować swoje usługi w Internecie. Koszty prowadzonej w nim reklamy będą niższe. Jeśli możesz, wykorzystaj tę lukę dla swojej firmy.

 

Dobrym przykładem jest firma 4mobilty – car sharing, która dostosowała swoją reklamę do obecnie panujących warunków.

 

 

Co zatem zrobić, aby stawić czoła kryzysowi?

 

Przemyśl uruchomienie sklepu internetowego.
Zamiast zakupów w galeriach i małych dyskontach ludzie wybiorą zakupy online. Może warto zastanowić się nad tym kanałem sprzedaży?

 

Jesteś firmą usługową? Poinformuj klientów o stosowanych przez Ciebie środkach ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.


Ogranicz kontakt bezpośredni na rzecz kontaktu online.
Nie musisz rezygnować z kontaktu ze swoimi klientami. Zaproponuj np. wideokonferencję (za pomocą Skype lub Microsoft Teams), zmniejszając tym samym ryzyko zakażenia.

 

Zachowaj spokój i pamiętaj, że ten czas nie jest trudny jedynie dla Ciebie – wielu przedsiębiorców ma podobne odczucia! Skup się na swoich obowiązkach i bądź dobrej myśli. Niedługo wszystko wróci do normy.

Kategoria:

Przemysław Zieliński Właściciel agencji reklamowej Rewi Reklamy. Z wykształcenia grafik z 5-letnim doświadczeniem, specjalista w zakresie marketingu i social mediów. Prywatnie miłośnik aktywnego trybu życia z zacięciem do motoryzacji.

Zaufali nam:

Rewi Studio