Przypuśćmy, że jesteś właścicielem firmy, która chce zwiększyć swoją rozpoznawalność w Internecie w celu pozyskania nowych klientów. Zgłaszasz się zatem do agencji reklamowej, aby zlecić jej zaprojektowanie logotypu, wizytówek, papieru firmowego, strony internetowej i innych potrzebnych rzeczy. Wybrałeś firmę, która posiada najkorzystniejszą ofertę. To, co stanie się w kolejnych etapach współpracy, wpłynie na efekt końcowy. Od czego zależy jego powodzenie?
Na pozytywny efekt i udaną współpracę wpływa m.in. briefing. Czym on jest? Briefing to jasno sformułowane oczekiwania klienta względem agencji reklamowej. Jest to opis tego, jak ma wyglądać projekt. Odpowiednie wyjaśnienie, na czym nam zależy, ułatwi grafikowi skomponowanie tego, co trafi w nasze gusta. Wizja ta nie musi być idealnym odzwierciedleniem efektu finalnego – być może pod wpływem wskazówek specjalisty zechcemy, aby cały proces poszedł w zupełnie innym kierunku.
Sam briefing powinien składać się z kilku kluczowych elementów, które dobrze zarysują strukturę tego, co Ty jako klient masz na myśli.
Cel projektu
Na wstępie powinieneś zastanowić się, w jakim celu chcesz stworzyć grafikę. Zależy Ci na kompletnie nowej identyfikacji graficznej, a może chcesz jedynie odświeżyć obecny projekt? Jeśli określisz cel, cały proces projektowania przebiegnie sprawniej.
Podanie kilku najważniejszych informacji o firmie
Jeśli przybliżysz osobie przygotowującej projekt, czym zajmuje się Twoja firma, dużo łatwiej będzie jej dostosować projekt do profilu Twojej działalności. Ponadto istotne jest określenie grupy docelowej – osób, do których chcesz skierować to, co chciałbyś zrealizować. Czy jest to jakaś sprecyzowana grupa wiekowa? O określonej profesji/upodobaniach? To wszystko pozwoli nadać odpowiedni charakter materiałom, które zamawiasz w agencji reklamowej.
Kolorystyka, preferowane wymiary oraz ogólna koncepcja
Informacje na temat powyższych elementów sprawią, że grafik stworzy coś, z czym będziesz mógł i się utożsamić i co Ci się spodoba.
Inspiracje
Przykładowe prace innych projektantów, które Ci się podobają, również będą wskazówką dla grafika. Pomogą mu rozeznać się w tym, w jakim kierunku pójść 😉
Budżet
Mniej związanym z samą strukturą graficzną projektu, ale równie ważnym elementem, jest ustalenie budżetu, który będzie obowiązywał przy tworzeniu projektu. Z reguły w cenie projektu uwzględnia się ilość propozycji, która zostanie przedstawiona klientowi, aby miał on z czego wybierać i by grafik wiedział, w którą stronę ma zmierzać z ewentualnymi poprawkami.
Gdy już wszystkie powyższe elementy zostaną ustalone, pozostaje wyznaczenie terminu przedstawienia projektu. Musisz liczyć się także z ewentualnymi poprawkami, dlatego nie powinieneś zamawiać zlecenia na ostatnią chwilę.
Reasumując, bez odpowiedniego briefingu może okazać się, że przedstawione propozycje kompletnie nie wpasowują się w Twoje preferencje. Dlatego warto zastanowić się przed udaniem się do agencji reklamowej nad wymienionymi kwestiami.
Kategoria: Rozwój firmy